Kütahya İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Kütahya İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Kasım 5, 2019 0 Yazar: admin

Kütahya, eski uygarlıklardan günümüze kadar oluşturmuş olduğu termal kaplıcalar ile birlikte 5000 yıldır Türkiye’nin en önde gelen illeri arasında yer almaktadır. Termal tedavi olanaklarını ülkemiz adına yaygınlaştıran ve ortaya çıkarmış olduğu turizm ile birçok kişiyi etkileyen Kütahya, nitelik ve nicelik bakımından hem şifalı sularda hastalıklarınızı tedavi etme imkanı bulurken hem de temiz ve ferah konaklama tesisleri ile termal tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kütahya İli Kaplıcaları

Göklıurna Kaynakları

Kütahya’nın en büyük kaynaklarından biri olan Goklıurna kaynakları, belirtildiği üzere üç ayrı kaplıcanın bulunduğu gruba hitap ederek bu kaplıcalar ya da hamamlarının kullanmış oldukları şifalı suların çıkış noktası olarak kabul edilmektedir. 3 ayrı hamam giden şifalı suyun noktası olan bu alan içinde bulundurduğu kimyasal elementler ile birçok hastalığa şifa olmaktadır.

Yoncalı Bölgesi Kaynakları

Kütahya ilinde bulunan şifalı suların ortak çıkış noktaları bulunmaktadır. Bu şifalı noktalar hemen hemen birbirinin aynısı olduğundan ötürü, birçok şifalı hastalığında tedavi edildiği noktalar olarak bilinmektedir. Karbondioksit, florür ve endikasyon özelliklerinin birbirine bağlandığı yerler olan şifalı su kaynakları belirtilen has özellikleriyle bambaşka bir uygulama olanağı sağlanmaktadır. Organik olarak bilinen etkileriyle bir kat daha fazlalaştıran çamur banyolarıyla ilgili olarak Yonca bölgesinde şifa anlamında ideal bir ortam oluşturulmaktadır. Her çeşit romatizma ve siyatik, deri ve kadın hastalıklarına iyi gelen Yonca Bölgesi kaynaklarını mutlaka ziyaret etmenizi önermekteyiz.

Naşa Kaplıcaları ve Banyoları

Kütahya’nın Naşa köyü yakınlarında bulunan Naşa Kaplıcaları, yeraltı kaynakları açısından zengin olup içerisinde barındırdığı şifalı su sayesinde; kalp damar hastalıkları başta olmak üzere tansiyonal hastalıklara iyi gelmektedir. Özellikle içerisinde bulunan şifalı çamurlar sayesinde çamur bonyaları meşhur olarak bilinmektedir.