Nevşehir İli Şifalı ve Kaplıcaları

Nevşehir İli Şifalı ve Kaplıcaları

Kasım 13, 2019 0 Yazar: admin

Nevşehir kenti, tarih yapısıyla ve bu sayede kültürel özellikleri ile birçok turistin dikkatini çeken ve her geçen sene rağbet gören illerden bir tanesidir. Özellikle de Kapadokya bölgesinde bulunan tarih yerler ile birlikte yoğun turizm hareketliliğinin yaşandığı beldeler arasında ilk sırada yer almaktadır. Doğal özelliklerin yanı sıra, birçok din ve sağlık turizmini etkileyen unsulardan bir tanesidir. Nevşehir’in şifalı suları, başta merkez ilçe olmak üzere neredeyse tüm ilçelere yayılmış ve ardı ardına sıralanmış tüm şifalı su kaynaklarından biri haline gelmiştir.

Contents

Nevşehir İli Şifalı Suları

Ürgüp Göreme ilçesinin köyünde bulunan Çökek içmesi ve Üzengiçay İçmesi aynı özellikleri gösteren sulardan biri haline gelmektedir. Üzengiçay İçmesi ile ilçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunan Üzengi Çayı yakınlarındadır. Üzengiçay Maden Suyu adı ile bilinen bu suyun şişelenip pazarlanması ve ekonomik açıdan değerlendirilmesi konusunda çalışmalar yapılmaktadır.

  Ballıca Maden Suyu ile Gülşehir ilçesine bağlı olan Gümüşkent bucağındaki Gümüşkent İçmesi yine benzer özelliklere sahip sulardan meydana gelmektedir. Gülşehir’in Salanda İçmesi ise çok ünlü bir içedir. Bol miktar da karbondioksit içeren su; vücuda oldukça iyi gelmektedir. Sindirim sistemini rahatlatan ve hazmı kolaylaştırarak vücuda iyi gelmektedir.

Kozaklı Şifalı Suları

Termal şifalı suları özelliklerinden en zengin olan şifalı su özelliklerinden biri olan Kozaklı Şifalı Suları; birçok element maddesi sayesinde daha güçlü bileşimler haline gelerek vücuda oldukça etkili bir hale gelmektedir. Uyuz Hamamı’nın suyu dışındakiler hipertermal sular olarak adlandırılmaktadır. Güçlü bir bileşime sahip olan Kozaklı Şifalı suları genellikle banyo tedavisi kullanılmaktadır. Yapılan tedaviler romatizma hastalıkları başta olmak üzere, siyastik ve nevraliji hastalıklarına çok iyi gelmektedir.