Otingo Kaplıcaları

Otingo Kaplıcaları

Ağustos 24, 2022 0 Yazar: editor

Otingo Kaplıcaları, Ülkemizin en güzel ve doğa harikası bölgesi olarak bilinen yeşili bol Doğu Karadeniz bölgesinde, gerek turistik açıdan gerek ise sağlık açısından son zamanlarda görülmeye değer bir yer haline gelmiştir.

Otingo Kaplıcaları Tarihçesi Nedir?

Otingo Kaplıcaları oldukça eski bir tarihe sahiptir. İvane Caiani 19. yüzyılın son çeyreğinde, o zamanlarda bir köy olan Borçka üzerine yazmış olduğu notlarında kaplıca olduğu hakkında bilgi vermiştir. Otingo Kaplıcaları üzerine anlatılan destansı hikayeler ile Otingo Kaplıcaları 12. yüzyılda da kullanıldığı anlaşılıyor.

Otingo Kaplıcaları çok şifalı su olduğu tarihin Gürcü kraliçesi Tamar döneminde ortaya çıkarıldı ve bir kaplıca haline getirilmiştir. Tarihte Osmanlı döneminde kadınlara kötü örnek olacağı düşüncesi ile taşlarla doldurulmuş olan kaplıca havuzu, kaplıcanın tarihini de iyi bilen Ahmed Efendi Halvaşi 1880 yılında yönetici olduktan sonra temizletip Otingo Kaplıcaları yeniden kullanılabilir durumuna getirdi.

Bu şekilde yaz mevsiminde kaplıcaya çok sayıda insan gitmeye başladı. Otingo Kaplıcaları suları özellikle bacaklardaki halsizliğe ve romatizmal hastalıklara iyi geldiği için bölge halkının dışında uzak yerlerden de insanlar geliyordu. Ne yazık ki kaplıcanın düzgün bir yolu olmadığı için ağır hastalar, zorlukla ulaşabiliyordu.

Otingo Kaplıcaları bir efsaneye göre eski zamanlarda Kraliçe Tamar’ın Otingo yakınlarında bir yerde görkemli bir sarayı varmış. Kraliçe Tamar bir kışı burada geçirmiş. Ve bir gün, Otingo da yer alan sarayda severek beslediği güvercinlerden biri hastalanmış, sonra doğaya salmış. Üç gün sonra güvercin iyileşmiş halde ve ıslak olarak geri dönmüş. Kraliçe Tamar çok şaşırmış ve yakınlarda bir yerde kaplıca olduğunu anlamış. Sıcak suyun kaynağını bulmuş ve burayı bir kaplıcaya çevirmiş.

Otingo Kaplıcaları

Otingo Kaplıcaları

Otingo Kaplıcaları Nerededir?

Otingo Kaplıcaları, Ülkemizin Doğu Karadeniz Bölgesinde Artvin ilinin, Borçka ilçesine bağlı Balcı köyünde yer alıyor. Artvin ilinin Borçka kasabasına 13 km uzaklıkta bulunuyor.

Otingo Kaplıcaları sularının özellikle romatizmal hastalıklara ve bünye olarak zayıf düşmüş kişilere iyi geldiği bilinir. Otingo Ormanları Ilıcası ve Balcı Otingo Çermiği olarak da adlandırılır. Otingo Kaplıcası’nın kaynağının Otingo Deresi’nin (Balcı Deresi) ortasından çıkan sıcak olduğu söylenir.

Otingo Otelleri

Otingo Kaplıcaları eski zamanlarda herhangi bir konaklama yeri de bulunmuyordu. Tarihte Muvahhid Zeki’nin de yazdığına göre, Deviskel Deresi’nin Bagen köyü çevresinde bulunan Otingo Kaplıcası 25-30 dere kükürtlü suları içeriyordu. Bundan dolayı bazı hastalıklar için bu bölgeye gelenler oluyordu.

  •  Romatizmal hastalıkları olanlar
  •  Karın ağrısı olanlar
  •  Bazı sancıları olan hastalar

Kaplıcada bir havuz vardı ve üstü tahtalarla kapatılmıştı. Bunun dışında gelen insanların rahatlıkla konaklayabileceği odalar yer alıyordu. Kaplıca yolu kapalı olduğu için uzaktan gelen yoktu ve sadece o civarda yaşayan insanlar kaplıcanın faydalarını kullanabiliyordu.

Günümüzde Artvin merkezinde kaplıcanın birkaç kilometre uzağında değişik yerleşim bölgelerinde oteller vardır. Otingo Kaplıcaları otellerinde oda ve kahvaltı hizmetleri verilmektedir. Doğa ile içe içe bulunan oteller yerli ve yabancı turistlere her yönden rahatlatıcı bir terapi görevi sunmaktadır.

Otingo Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Artvin’in Borçka Kasabasında bulunan Otingo Kaplıcalarına Hopa‘dan Borçka‘ya toplu taşıma araçlarıyla ulaşılmaktadır. Borçka kasabasından Otingo Kaplıcalarına orman yolunu takip ederek bir buçuk saatte gidilir. Ya da tur şirketleri ile ulaşım sağlanabiliyor.

Otingo Kaplıcaları Fiyatları

Otingo Kaplıcaları her bütçeye uygun olacak şekilde insanları zorlamamaktadır. İstedikleri kadar kalıp kaplıcanın faydalarından yararlanabilmektedirler. Gelenler memnun ve sağlığına kavuşmuş bir şekilde ayrılmaktadır.

Otingo Kaplıcaları Yorumları

Ülkemizin Karadeniz Bölgesinde Artvin ilinin Borçka ilçesinde bulunan Otingo Kaplıcaları hakkında herkese sağlık yönünden şifa dağıtan bir kaplıca olduğu söylenir. Gerek doğası gerek ise sağlık açısından gidip görülmeye değer bir kaplıcadır.