Sarısu İçmeleri Kaplıcaları

Sarısu İçmeleri Kaplıcaları

Ağustos 26, 2022 0 Yazar: editor

Türkiye kaplıca yönü bakımından çok zengin sayılan ülkelerden birisidir. Hemen hemen birçok ilde bulunan içme ve kaplıcaların sayıca hastalığa şifa sağladığı da bilinenler arasındadır. İçme ve kaplıcalar içerisinde hastalıklara şifa sebebi ile ziyaretçi ve turist çeken Antalya’da bulunan sarısu içmeleri kaplıcaları yıl boyunca kalabalıktır.

Sarısu İçmeleri Kaplıcaları Nerededir?

Antalya’nın Alanya ilçesine bağlı olan Ilıcaköy’ünde bulunan sarısu içmeleri kaplıcaları bu köye birkaç kilometre uzaklıkta bulunan bir yamaçtan kaynayarak oluşur. Suyun içerisinde bol miktarda radyoaktif elementler ve karbondioksit yer alır. Su sıcaklığı özellikle her mevsimde 16.5 derecenin üzerindedir.

Sarısu İçme Tedavisi

İçme tedavisi olarak sarısu içmeleri kaplıcaları mide, bağırsak, karaciğer, safrakesesi ve şeker gibi hastalıklara iyi gelir. Özellikle şeker hastalığının ilerlediği durumlardaki hastalarda fayda sağlar. Yapılacak olan banyo tedavisi ise, kadın hastalıklarının iyileşmesinde etkili rol oynar. Sarısu Kaplıcası’nda; özel banyolar, yardımcı tesisler ve genel sağlık havuzları gibi yardımcı tesisler bulunur.

Sarısu İçmeleri Otelleri

Sarısu İçmeleri Kaplıcaları’na yakın olarak hiçbir tesis ve hizmet bulunmadığından kaplıca bölgesine Antalya ve çevresinden başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinden ziyaretçi gelir. Burada kamp ve çadır kuran ziyaretçiler birkaç km uzaklıktaki otellerde konaklamak üzere rezervasyon yaptırabilir. Genel olarak 750 TL’den başlayan butik otel ve otel fiyatları otel konumuna ve oda içeriğine göre değişebilir durumdadır.

Sarısu İçmeleri Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Sarısu İçmesi, Antalya’nın ilçesi Alanya’ya bağlı Gazipaşa merkezine 29-30 km mesafede, Toros Dağları’nın hemen eteklerinde yer aldığından Gazipaşa merkezden kalkan Ilıcaköy minibüslerine binilerek Sarısu İçmeleri Kaplıcaları’na ulaşılabilir. Hususi bir araçla gelmek isteyen ziyaretçiler ise; araçları ile birlikte Gazipaşa merkeze gelerek buradan Mersin- Antalya Yolu/ D400 karayolu üzerinden tabelalardan yardım alarak sarısu içmeleri kaplıcaları bölgesine ulaşabilir.

Sarısu İçmeleri Kaplıcaları Fiyatları

Antalya’da bulunan sarısu içmeleri kaplıcaları dönem olarak yoğun turist çektiği dönemlerde fiyat olarak düzenlemeler yapılır. Net bir fiyat bilinmemekle birlikte fiyatlar uygulanacak içme ve kaplıca durumlarına göre değişir durumdadır.

Sarısu İçmeleri Kaplıcaları

Sarısu İçmeleri Kaplıcaları

Sarısu İçmeleri Kaplıcaları Yorumları

Hastalıklarına şifa bulmak isteyen turist ve ziyaretçilerin hastalıklarına şifa bulduğu ve özellikle de cilt hastalıklarına da sahip olan ziyaretçilerin bu sarısu içmeleri kaplıcalarından fayda gördüklerini belirttikleri yorumlar bulunur. Daha çok şifalanmak adına ziyaret edilen kaplıcalar, bu faydaların bahsedilmesi ile de kulaktan kulağa birçok turisti Antalya’nın bu ilçesine çekmekte başarılıdır.

Antalya’da Bulunan Diğer Kaplıcalar

Sarısu İçmeleri Kaplıcaları dışında Antalya’da yer alan diğer kaplıcalar şöyledir;

  • Kaş İçmeler: Hem yaz hem kış demeden turistlerin akınına uğrayan Kaş İçmeler, birçok farklı hastalığa iyi gelmesi ile ünlenen yerlerdendir. Özellikle cilt hastalıkları başta olmak üzere; romatizma, iç hastalıklar gibi daha birçok hastalığı tedavi etmesi ile bilinir.
  • Damlataş Mağarası: Çok sayıda astım hastasının ziyaretine uğrayan bu yer, deniz seviyesinden oldukça aşağıda yer alır. Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan Damlataş Mağara’sı, birçok turisti ağırlar.
  • Demre Şifalı Suları: Antalya ilinin Demre ilçesinde yer alır. Çayağızı yolu üzerinde bulunan Demre Şifalı Suları, Antalya il merkezine 140 km uzaklıkta bulunur.

Gibi Antalya ve çevresinde bulunan kaplıcalar ve içmeler, son dönemlerde artan turist sayısı ile de çok fazla dikkat çeker durumdadır. Bu nedenle çeşitli ülkelerden ziyaretçi akınına uğrayarak hastalıklarına çare arayan pek çok kişiye ev sahipliği yapma olasılığını elinde bulundurur. Bu yerler özellikle de fayda sağlandığında daha fazla dikkat çekerek insan sayısının artmasına yardımcı olur.