Rize İli Şifalı Sular ve Kaplıcaları

Rize İli Şifalı Sular ve Kaplıcaları

Kasım 14, 2019 0 Yazar: admin

Karadeniz’in en kıyı noktalarından biri olan Rize, birçok Karadeniz iline göre zengin termal olanaklara sahiptir. Hem konumu hem de sağlamış olduğu tesis özellikleri ile bu gelişme açık gösteren bu özellikler birçok turistin kaplıcalar arasında yer almasını sağlamaktadır. Rize içerisinde bulunan kaplıca ve içmeler, merkez başta olmak üzere Rize’ye komplen yayılmış durumdadırlar. Her termal kaplıca arasında ki mesafelerin kısa ve uzun solukta olmaması Rize’yi termal tercih konusunda ilk sıralara koymaktadır.

Contents

Varda İçmeleri

Rize’nin Varda ilçesinde yer alan bu içmesi iştah açıcı olup yarattığı banyo tedavi hizmetleri ile de mide ağrılarına iyi gelmektedir. Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesiyle birlikte de romatizmal hastalıklara sahip olmaktadır.

Çayır Maden Suyu

Merkez ilçe yakınlarında bulunan ve aynı zamanda bulunduğu alan mesire yeri olan Çayır maden suyu ile ilgili yapılan tedavi yöntemleri ile birlikte karaciğer hastalıklarına iyi gelmektedir.

Andon İçmesi

Rize’nin merkez ilçesine bağlı olan Andon içmesi; Küçükçayır köyü sınırları içerisinde yer alan ve Rize’ye yaklaşık 20 kilometre mesafede olan bu içme ormanlık ve güzel manzaralı olup deniz seviyesinden yaklaşık 800 metre yukarıdadır.