Tahtalıköy Kaplıcaları

Tahtalıköy Kaplıcaları

Ağustos 27, 2022 0 Yazar: editor

Adana’nın Ceyhan ilçesi sınırlarında bulunan Tahtalıköy Kaplıcaları, Ali Hocalı Köyü yakınlarında ilçe merkezine 13 kilometre uzaklıkta yer alır. Kaplıcanın bulunduğu köyün ismi önceden Tahtalıköy olduğu için, kaplıcaların ismi bu şekilde anılmıştır. Köyün ismi sonradan değiştirilerek Narlık olarak değiştirilmiştir.

Tahtalıköy Kaplıcalarının termal su sıcaklığı 20 santigrat derecedir. Su kaynağından su kabarcıkları çıkartarak kaynar. Kükürt ve hidrojen gazı açısından zengindir. Şifalı kaynak suyu cilt hastalıklarına iyi gelir. Özellikle kaşıntılı cilt hastalıkları ve isiliğe iyi gelir. Ayrıca cilde zindelik verir. Banyo kürü olarak kullanılabileceği gibi, kaşıntı olan bölgeyi yıkayarak da tatbik edilebilir. Taşıma yöntemi ile yaşam alanlarına götürülerek de, aynı amaçla kullanılmaktadır.

Tahtalıköy Kaplıcaları Nerededir?

Tahtalıköy Kaplıcaları, Adana’nın Ceylan ilçesi sınırları içerisinde, Narlık köyünde yer alır. İlçe merkezine yaklaşık 13 kilometre, il merkezine 66 kilometre uzaklıktadır. Ceyhan-Yumurtalık bağlantı yoluna ve Ali Hocalı Köyüne yakın konumdadır. Körkuyu, Çevretepe, Hamzalı, Kurtkulağı, Hamzalı köyleri ile kara yolu bağlantıları bulunur.

Tahtalıköy Kaplıcaları

Tahtalıköy Kaplıcaları

Tahtalıköy Otelleri

Kaplıcalar bölgesinde herhangi bir konaklama tesisi bulunmaz. Kaplıcaları ziyaret edecekler, Ceylan ilçe merkezinde bulunan konaklama imkanlarında faydalanmak durumundadır. Tahtalıköy kaplıcaları daha çok günü birlik ziyaretçiler tarafından tercih edilir. Turizm amaçlarına hizmet vermeyen kaplıcalar, daha çok yöre haklı tarafından tercih edilmektedir.

Özellikle yaz aylarında şifalı sularından faydalanmak isteyen ziyaretçiler, aynı zamanda bölgeyi mesire alanı olarak da kullanır. Çadır ve karavan tipi konaklamaya müsait alanlar bulunur. Ceyhan ilçe merkezinde her bütçeye uygun konaklama imkanı mevcuttur.

Tahtalıköy Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Tahtalıköy Kaplıcalarına ulaşım, kara yolu ile Ceyhan-Yumurtalık D817 bağlantı yolu kullanılarak sağlanır. Toplu taşıma araçların kullanmak isteyen ziyaretçiler, Ceylan ilçe merkezinden kaplıcalar bölgesine hareket eden, toplu taşıma araçlarını kullanır. Tahtalıkköy kaplıcalarını hava yolu ve demir yolu ile ziyaret edecek ziyaretçiler Adana il merkezinde yer alan istasyonları kullanması gerekir.

Tahtalıköy Kaplıcaları Fiyatları

Tahtalıköy kaplıcalarının fiyatları Narlık köyü halkı tarafından belirlenir. Aynı zamanda kaplıcalar köy halkı tarafından işletilir. Temizlik ve bakımları köylüler tarafından yerine getirilir. Ziyaretçiler Tahtalıköy Kaplıcalarından düşük bir ücret karşılığında faydalanır. Kaplıcayı ziyaret edecekler, temel ihtiyaçlarını Narlık köyünde faaliyet gösteren küçük işletmelerden veya kendi imkanları ile karşılamak durumundadır.

Tahtalıköy Kaplıcaları Yorumları

Tahtalıköy kaplıcaları yöre halkının, özellikle yaz aylarında bunaltıcı sıcaktan kaçarak, serinlemek ve piknik yapmak için ziyaret edilen yerlerin başında gelir. Diğer mesire yerlerine göre daha ortamının daha sakin olması, sessizliği seven ve kafa dinlemek isteyenler için uygun ortam sağlar. Tahtalıköy Kaplıcalar bölgesinde;

  • Kaplıcanın şifalı ve serin sularında dinlenmek,
  • Piknik yapmak,
  • Semaver çayı eşliğinde, arkadaş grupları ile sohbet etmek,
  • Doğa yürüyüşleri yapmak,
  • Kamp yapmak,

Yapılabilecek etkinlikler arasında sayılabilir. Ayrıca kaplıcalar bölgesini ziyaret edenler, Narlık köyünde doğal ürünlerden tatma, köy hayatını yakından görme, zengin kahvaltı imkanlarından faydalanma şansına sahiptir.

Sıcaktan isiliğe olanlar, güneş yanıklarından şikayet edenler, kaşıntılı cilt hastalıklarından şikayet eden ziyaretçiler, özellikle yaz aylarında kaplıcalar bölgesine ilgilidir. Özellikle çocukların bu yönde sıkıntılarına çare arayan aileler, çocuklarını şifalı sularda banyo yaptırarak şifa bulurlar.

Kaplıcaların suları herhangi bir rahatsızlığı olmayan ziyaretçiler içinde doğal kaynak suyu konumundadır. Şifalı sularda yıkanan ziyaretçiler, vücutlarına ferahlama, dinçlik hissederler. Bu yönüyle dinlendirici özelliği bulunmaktadır. Sıcak yaz aylarında özellikle akşamları, bölge oldukça serindir.

Şehir merkezinde görülen sıcaklık, rutubet, kaplıcalar bölgesinde hissedilmez. Bölgeyi ziyaret edenler, yakın konumda bulunan Ceyhan Nehir havzasında bulunan doğal güzellikleri görme, canlı popülasyonunu izleme şansına sahiptir. Ayrıca balık avlamak isteyenlere Ceyhan Nehri uygun ortam sağlar.