Tahtalı Kaplıcaları

Tahtalı Kaplıcaları

Ağustos 29, 2022 0 Yazar: editor

Ankara’nın Beypazarı İlçesi sınırları içerisinde yer alan Tahtalı Kaplıcaları, Beyter Beypazarı Dutlu Termal Tesisleri ile bütünlük içerisinde yer alır. Kaplıcalar bölgesi tarihi ve doğal güzellikler yönünden zengindir. Şifa veren termal su sıcaklığı 50 santigrat derecedir. Tahtalı Kaplıcalarının termal suları, Sağlık Bakanlığı tarafından şifalı olarak onaylanmıştır.

Tahtalı Kaplıcalarının şifalı suları banyo kürü olarak ve içme olarak kullanılabilme özelliğine sahiptir. Uzun yıllardır şifa dağıtmaya devam eden kaplıcanın termal suları, birçok hastalığın tedavisinde şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Tahtalı Kaplıcalarının şifalı suları;

  • Romatizma rahatsızlıkları,
  • Cilt hastalıkları,
  • Eklem ağrıları ve kireçlenmeler,
  • Siyatik ve bel fıtığı rahatsızlıkları,
  • Kadın hastalıkları,
  • Spastik ağrılar,
  • Safra kesesi ve karaciğer rahatsızlıkları,
  • Sinir ucu iltihapları,

Faydalı olduğu rahatsızlıklardır. Kaplıcaların bulunduğu konumun bol oksijenli olması, tedaviye katkı sağlar.

Tahtalı Kaplıcaları

Tahtalı Kaplıcaları

Tahtalı Kaplıcaları Nerededir?

Tahtalı Kaplıcaları Ankara’nın Beypazarı ilçesinde, il merkezine 90 kilometre, ilçe merkezine 85 kilometre mesafede Ankara Beypazarı devlet kara yoluna 5 kilometre mesafede, güneydoğu istikametinde, Beyter Beypazarı Dutlu Termal Tesisleri ile bütünlük oluşturacak şekilde, yeşil bitki örtüsü ile çevrili kendine münhasır bölgede yer alır. Tesislerin bulunduğu bölge dere yatağının iki yakasına konumlanmıştır.

Tahtalı Otelleri

Tahtalı Kaplıcalar bölgesinde, kaplıcalar ile bütünlük oluşturan Beyter Beypazarı Dutlu Termal Tesisleri, ziyaretçilere konuklama imkanı verir. Tesisler 300 oda ve 700 yatak kapasitesine sahiptir. Odaların 36 tanesi küvetli olup, kaplıca suyundan faydalandırılmaktadır. Odalarda duş, tuvalet, buzdolabı, televizyon, telefon imkanı bulunur. 24 adet oda da ayrıca balkon mevcuttur. Ayrıca 240 adet çeşitli yatak kapasitesine sahip odalar bulunmaktadır. Konaklama imkanına sahip ziyaretçiler banyo ve diğer hizmetler için ücret ödemez. Kaplıca imkanları konaklayan ziyaretçilere ücretsiz olarak sunulur.

Tahtalı Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Tahtalı Kaplıcalarına gidecek ziyaretçiler, Ankara il merkezinden ve Beypazarı ilçe merkezinden Tahtalı Kaplıcalarına giden toplu taşıma araçlarını kullanmak durumundadır. Özel aracı ile bölgeye ulaşacak ziyaretçiler, Ankara-Beypazarı bağlantı yolunu kullanmak durumundadır. Hava yolu ile bölgeye ulaşmak isteyen ziyaretçiler, Ankara Esenboğa Havaalanı’nı kullanarak, öncelikle il merkezine, sonrasında Beypazarı istikametinde ilerleyerek kaplıcalar bölgesine ulaşım sağlar.

Tahtalı Kaplıcaları Fiyatları

Tahtalı Kaplıcalarının fiyatları Beyter Beypazarı Dutlu Termal Tesisleri İşletme Müdürlüğü tarafından, yıllık olarak belirlenmektedir. Bölgede her bütçeye uygun konaklama imkanı bulunmaktadır. Konaklama imkanına sahip ziyaretçiler, kaplıca imkanlarından ücretsiz faydalanır. Günü birlik ziyaretçiler ücret karşılığında kaplıca imkanlarından faydalanır.

Tahtalı Kaplıcaları Yorumları

Tahtalı Kaplıcaları yeşil bitki ile çevrili olup, özellikle yaz aylarında yoğun ilgi görür. Tahtalı isminin verilmesinin sebebi, kaplıca sularının sıcak olması nedeni ile vücut alışana kadar, tahtadan yapılan korkuluklara tutunarak kaplıca havuzuna giriş yapılmasından dolayıdır.

Daha sonraları yapılan modern çalışmalar neticesinde, bu tahtaların yerini, krom kaplama korkuluklar almıştır. Tesisler modern görüntüde olup, havuzlar, banyolar granitle kaplanmış durumda. Bölgede bulunan asırlık çınar ağacı sebebi ile Dutlu-Tahtalı olarak da bilinmektedir. Kaplıcalara ismini veren dut ağacını yerinde görmek mümkün. Şifa bulmak için gelen ziyaretçiler, şifalı suları içme ve banyo kürü olarak kullanma imkanına sahiptir.

Bölgede bulunan konaklama tesisleri, ziyaretçilere gerekli olanakları sunmaktadır. Kaplıcalar bölgesi piknik yapmaya, doğa sporları yapmaya da elverişlidir. Yaz aylarında özellikle hafta sonları bu amaçla gelen ziyaretçiler sebebi ile yoğunluk görülür. Bölgenin yerleşim yerine göre daha serin olması yoğunluğun artmasında etkilidir.

Kaplıcalarda yönetmelik çerçevesinde, sevkli hastalarda tedavi imkanına sahiptir. Hastalar öngörülen tedavi sürelerini tamamladıklarında, kaplıca ve konaklama giderlerini, bağlı bulundukları SGK’dan almaktadırlar. Kaplıca tesislerinde bu amaca hizmet eden sağlık kabini ve sağlık ekibi bulunmaktadır.