Zeytinlik Kaplıcaları

Zeytinlik Kaplıcaları

Ağustos 28, 2022 0 Yazar: editor

Kaplıca suları, şifa kaynağı olarak bilinir. 45 dereceye sahip sıcaklığı ve şifalı sulardan oluşuyor olması ile zeytinlik kaplıcaları pek çok kişi tarafından tercih edilir.

Romatizma, kas ve eklem ağrısı rahatsızlığı bulunan kişiler için oldukça şifalıdır. Ayrıca alerjik rahatsızlıklarda ve deri hastalıklarında da kaplıcanın iyi geldiği biliniyor. Ortopedik rahatsızlığı bulunan ya da eklemlerinde kireç şikayeti olan kişilerde şifalı kaplıca sularından faydalanır.

Kaplıca bölgesinde 2 tane kaplıca tesisi vardır. Birinci tesis Onikişubat Belediye tesisi, ikinci tesis ise Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinindir. Kaplıca uzun seneler şifa kaynağı olarak yöre halkı tarafından kullanılmış, daha sonra Sağlık Bakanlığı’nın 2002 senesinde yayınladığı karar ile kaplıca statüsünde yer alıp bütün halk tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Kaplıcalar bölgesi, hemen hemen deniz seviyesinin 1000 metre yüksekliğinde bulunuyor. Bu yükseklikte bulunan ender termaller arasında yer alır. Her iki kaplıca da aynı termal kaynaktan besleniyor.

Zeytinlik Kaplıcaları Nerededir?

Kahramanmaraş şehrimizin merkezine kuzeyde, 72 km mesafede, Onikişubat ilçe merkezine bağlı, Beri Dağı’nın tepesine yerleşmiş, Ilıca beldesinde bulunur. Kaplıcalar bölgesinin ilçe merkezine 64 km uzaklıktadır. Meşhur Elbistan- Maraş kervan yolunun üzerindedir.

Zeytinlik Kaplıcaları

Zeytinlik Kaplıcaları

Zeytinlik Otelleri

Vali Sami Çotur kaplıcasına 150 m uzaklıkta bulunan Ilıca Balcılar otel ücretsiz otopark alanı ve wifi hizmeti sunar. Ayrıca engelli ve çocuklu aileler için oldukça uygundur.

Vali Sami Çatur kaplıcasına 200 m uzaklıkta bulunan Naz Yılmaz Apart Otel, ücretsiz wifi ve ücretsiz otopark hizmeti sunar. Ayrıca havaalanı transfer hizmetide vardır. Bazı odalarında da mutfak bulunur.

Tekirhan Otel ve Lokanta isimli otelde konaklama imkanıyla beraber sabah kahvaltısı ve restoran hizmeti de vardır. Ayrıca ücretsiz otopark hizmeti vardır. Havaalanı transfer hizmeti de bulunur. Çocuklu ailelerin rahat edeceği otellerden biridir.

Vali Sami Çotur kaplıcasına 250 m mesafede bulunan Kırdağ Apart Otel, ücretsiz otopark hizmeti verir. Ayrıca odada jakuzi de bulunuyor. Odalarda mutfak hizmeti de vardır.

Kaplıcalar bölgesinde yer alan Himalaya Apart Otel, termal havuz, jakuzi, sauna ve tuz odası tedavisi imkanlarına sahip olan bir oteldir.

Zeytinlik Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Kara yolu ile kolayca ulaşım sağlanabilir. Kaplıcaları ziyaret etmek isteyen kişiler Kahramanmaraş- Kayseri bağlantı yolunu kullanıp daha sonra Suçatı’dan kaplıcalar yön tabelasını izleyip 12 km uzaklıkta olan Ilca beldesi kaplıcalar bölgesine ulaşım sağlar. Alınan yol mesafesince Menzelet ile Suçatı barajları karşılarına çıkar. En yakın havaalanı da Kahramanmaraş ilinin merkezinde bulunan havaalanıdır.

Zeytinlik Kaplıcaları Fiyatları

Son yıllarda artan konaklama talebini karşılamak için belediye ya da özel sektörün işletmiş olduğu konaklama tesisleri vardır. Yaz aylarında %80 ile %85 arasında doluluk oranı bulunur. Konaklama fiyatları da bu sebepten yaz aylarında artış gösterebilir. Ayrıca verilen hizmet kalitesine göre de fiyatların değişiklik göstermesi normaldir

Zeytinlik Kaplıcaları Yorumları

Dağın eteklerinde bulunan ve eşsiz güzellikteki manzarası ile zeytinlik kaplıcaları ziyaretçilerini kendisine hayran bırakarak iyi izlenim oluşmasını sağlar. Kullanıcıların yorumlarından bazıları şunlardır:

  • Beldenin merkezinde yöresel ürünlerin sergilendiği ve gezilmeye değer bir yer olduğu
  • Mangal yakıp, semaver çayının demlenmeye müsait alanlarının olduğu
  • Bisiklet turlarının ve doğa yürüyüşlerinin bulunduğu
  • Baraja gidilip balık tutulabildiği
  • Personellerin güler yüzlü hizmette bulunduğu

Kullanıcılar her türlü hizmetten yararlanma şansına sahiptirler. Zeytinlik kaplıcalarına giden kişiler fırsat buldukça tekrar gelmek ister. Ilıca Kaplıcalarında cafe, sosyete pazarı ya da club gibi yerler de bulunuyor. Kaplıcalara gelen kişiler için her türlü imkan vardır.